A gdje je lova?

Blog ProknjižiMe mjesto je struke i mjesto je na kojem jedna računovotkinja dijeli svoje poslovno iskustvo. To je i mjesto gdje želim da tema postane rasprava i gdje svojim imputima koristimo jedni drugima. Danas se želim osvrnuti na događaje koji utječu na cijelo naše društvo, pa tako i nas poduzetnika samih.

Lova ljudi moji – lova!

Jedno često pitanje se postavlja ovih dana, a koje se vrti u svim vijestima, u dnevnom tisku i online portalima, jest pitanje štrajka učitelja, pa da parafraziram „lova ljudi moji – lova“!?
Pravili se mi ili ne da nam nije stalo do love, moram zaključiti da je to naposljetku velika, notorna laž! Grozna sam u ovom trenutku, priznajem sama sebi i vama, no sagledajmo ovu situaciju iz više različitih kuteva. Zašto se štrajka? Zbog love! Zašto se diže galama oko proračuna? Zbog love! Zašto poduzetnik poduzima poslovne akcije? Zbog love i zarade! Zašto radnik radi? Zbog plaće, dakle love! Egzistencija zapadnog svijeta postavljena je tako da su sve vrijednosti roba i usluga monetizirane i da mi plaćamo, da se nama plaća i da taj novac kolac.
Jesmo da divan smo narod, krasni smo ljudi, imamo i dušu i toplinu, srdačnost i velikodušnost, ali – neizostavni ali koji mijenja smjer ove rečenice – moramo od nečega i živjeti! Režije moramo plaćati, hranu moramo plaćati, robe i usluge moramo plaćati! „Živjeti“ moramo plaćati! To je činjenica od koje ne možemo pobjeći koliko god ružno zvučala.
Svi radimo za novac, lovu, perje, kako god ga nazvali i želimo za svoj posao biti plaćeni, stoga trebamo li se čuditi štrajkovima ? Štrajk je pravo svih radnika. Potplaćeni – kako se i ne bi osjećali manje vrijednima! Imati novac rješava sve naše potrebe i stvara osjećaj mira, jer zadovoljili smo potrebito. Zašto smo onda toliko osjetljivi na spomen novca?
Teško je u našem društvu biti uspješan i novčano nagrađen jer tanka je granica završiti u tim svim vijestima i medijima, a dok dokažeš da si ipak sve sam zaradio prođe baba s kolačima! Kod nas na brzinu ispadneš lopov ako se nekom ne sviđaš, a s druge strane bilo bi ludo kada novinari ne bi istraživali razne „sumnjive radnje“. Samo tada, unatoč nedovoljnim informacijama, budeš izložen linču a ako se dokaže ipak suprotno – o tome vijesti – nema! S obzirom na to da u našoj državi živi svega 4 milijuna stanovnika postoji velika vjerojatnost da će Vas neko optužiti da ste lopov, ako vam se to već nije desilo.
Čudan svijet koji stane u jedan mali kvart nekog svjetskog grada!

U brojevima

U Republici Hrvatskoj ima preko 248 tisuća ljudi koji su blokirani odnosno čiji bankarski računi su u blokadi. Računica je jednostavna, uzmimo broj učitelja i profesora te drugih djelatnika koji su u štrajku, a kojih je – barem kako mediji prenose, oko 200 tisuća (kada pogledamo tu brojnost mogli su zajedno s blokiranima izaći na prosvjed). Kada zbrojimo ove dvije skupine ljudi to čini brojku od skoro 500 tisuća ljudi – da si vizualizirate, to je onoliko ljudi koliko se skupilo na dočeku naših nogometaša prošle godine.

No, što je problem blokiranih? Situacija je takva da blokirani nemaju sindikat. Ali mislim se – blokiranima bi vjerojatno pomogli svi učitelji i profesori, to su visokoobrazovane osobe koje dobro barataju svim temama i mogu im pomoći pri dobivanju informacija I tumačenju istih, dok bi blokirani objasnili provjernim djelatnicima kako je živjeti – bez ičega.

Vizualiziram taj prosvjed, koji bi po broju pripadajućih skupina bio najveći ikada i to s, nadam se, velikim razumijevanjem jedni prema drugima. No što slijedi nakon prosvjeda? Povišice prosvjetarima, a blockade blokiranima? Već se desilo isto, doku je prosvjedovala prosvjeta – zaboravilo se na medicinare.

Ah da, jasno, zaboravila sam da se donosi novi proračun….pa će nezadovoljstvo “odmah” prestati i tako do novog rebalansa proračuna.

Kažem Vam ja – sve se to vrti oko love!

Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi poboljšala korisničko iskustvo. Nastavkom uporabe stranice prihvaćate uvjete korištenja. više

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close